| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Capacitance | 1.2 mF |
| RoHS | Compliant |
| Tolerance | ±20 % |
| Packaging | Bulk |
| Lead Pitch | 3.5 mm |
| Diameter | 8 mm |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Voltage Rating | 6.3 V |
| Ripple Current @ High Frequency | 5.5 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 12 mΩ |
| Height - Seated (Max) | 17 mm |
Stock: 19
Distributors
pcbx
Unit Price$0.16886
Ext.Price$0.16886
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.16886 | $0.16886 |
| 10 | $0.15054 | $1.50540 |
| 50 | $0.13421 | $6.71050 |
| 100 | $0.11191 | $11.19100 |
| 500 | $0.09331 | $46.65500 |
| 1000 | $0.08896 | $88.96000 |
| 3000 | $0.08481 | $254.43000 |
| 5000 | $0.08085 | $404.25000 |
